Inne spojrzenie na świat

Olga Tokarczuk, czyli artystka, która opisuje życie ludzkie w nieznany do tej pory sposób. Bohaterowie jej książek są nieoczywiści i skomplikowani. Wszystko po to, aby w metaforycznie wykreowanym świecie przedstawić naszą rzeczywistość i często smutne prawa nią rządzące. Każdy powinien przeczytać chociaż jedną książkę tej poetki, żeby zobaczyć świat jej oczami. Świetną pozycją dla początkujących czytelników literatury pięknej będą “Opowiadania bizarne”.

Dlaczego warto?

Olga Tokarczuk jest docenioną przez cały świat, znaną i utalentowaną pisarką, poetką oraz eseistką. Jest wielokrotną laureatką Nagrody Nike,  a także laureatką literackiej Nagrody Nobla. Jej książki przetłumaczono aż na 37 języków, co czyni ją światowej klasy pisarzem. Dlatego warto zainteresować się jej twórczością i docenić jej literacki kunszt i talent.

Krótka forma, wiele przesłań

Książki i opowiadania autorstwa Olgi Tokarczuk rzeczywiście mogą wydawać się trudne w odbiorze dla przeciętnego człowieka. Na początku przygody z tą poetką warto zacząć od prostszych i krótszych dzieł, które rozbudzą w nas     metaforyczne myślenie. Właśnie dlatego idealną książką dla każdego będą wspominane wcześniej “Opowiadania bizarne”. Jest to zbiór 10 opowiadań, w większości bardzo krótkich. Każde z nich jednak napisane jest w niepowtarzalnej, tajemniczej atmosferze. Zakończenia są najczęściej nagłe i niedopowiedziane. Natychmiast skłaniające do refleksji. Opisane przez pisarkę sytuacje i wydarzenia pozornie wydają się dziwne, bezsensowne, a nawet groteskowe. Czytelnik ma ogromne możliwości interpretacji. I to czyni literaturę Tokarczuk wyjątkową. W “Opowiadaniach bizarnych” w niesamowity sposób podkreślona została dziwność świata i ludzkich zachowań.

Zmiana myślenia

Twórczość polskiej noblistki można z pewnością określić jako wybitną, silnie wpływającą na czytelnika. Ogrom refleksji oraz spojrzenie na dane zjawiska z zupełnie innej perspektywy na zawsze może odmienić nasze myślenie. Lektura dzieł Tokarczuk to wspaniała inwestycja w samorozwój.